Create an account to track your scores
and create your own practice tests:
Test: GRE Math
1. | A group of ten candy bars has an average cost of $0.89 per candy bar. How many bars must be bought at the cost of $0.72 a piece to bring the average down to $0.80? |
11
12
5
8
11.25
Popular Subjects
Computer Science Tutors in San Francisco-Bay Area, Calculus Tutors in Dallas Fort Worth, GMAT Tutors in Denver, ISEE Tutors in Dallas Fort Worth, Computer Science Tutors in Philadelphia, ACT Tutors in Washington DC, ISEE Tutors in Seattle, SAT Tutors in Miami, LSAT Tutors in Denver, ACT Tutors in New York City
Popular Courses & Classes
GMAT Courses & Classes in Denver, GRE Courses & Classes in Washington DC, LSAT Courses & Classes in New York City, GRE Courses & Classes in Boston, Spanish Courses & Classes in Dallas Fort Worth, GRE Courses & Classes in Los Angeles, ACT Courses & Classes in San Diego, LSAT Courses & Classes in Miami, ACT Courses & Classes in San Francisco-Bay Area, LSAT Courses & Classes in Boston
Popular Test Prep
ACT Test Prep in Los Angeles, LSAT Test Prep in Atlanta, MCAT Test Prep in San Francisco-Bay Area, ACT Test Prep in San Diego, LSAT Test Prep in Houston, ISEE Test Prep in Washington DC, ACT Test Prep in San Francisco-Bay Area, LSAT Test Prep in Boston, GRE Test Prep in Chicago, SSAT Test Prep in Philadelphia
