ISEE Middle Level Math : How to find the whole from the part

Study concepts, example questions & explanations for ISEE Middle Level Math

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

Example Question #71 : Whole And Part

Gregory built seven motorcycles. He sells each for $900.00. How much money did Gregory earn selling his motorcycles?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

Answer: Gregory earned $6,300.00.

Example Question #72 : Whole And Part

Albert sent a letter to his penpal everyday for the entire month of January and February. How many letters did Albert send his penpal?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Add the total days in January and February:

 Answer: Albert sent his penpal 59 letters.

Example Question #11 : How To Find The Whole From The Part

Calvin owns a restaurant. He pays $1,200.00 a month in rent. How much rent does Calvin pay a year?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

Answer: Calvin pays $14,400.00 in rent a year.

Example Question #74 : Whole And Part

Gina pays $80.00 for cable service a month. How much money does Gina pay for cable a year?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

Answer: Gina pays $960.00 for cable a year.

Example Question #71 : Whole And Part

If Nelson drives 55 miles per hour hour, how long will it take him to reach Miami, Florida, 165 miles away?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide:

Answer: It will take Nelson 3 hours.

Example Question #76 : Whole And Part

William is a chef and cooked three different dishes. He sold them to his friend Nilda for $60.00 each. How much money did William earn?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

Answer: William earned $180.00.

Example Question #12 : How To Find The Whole From The Part

A can of tomato soup cost $.85. How much does it cost to buy 12 cans of soup?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #11 : How To Find The Whole From The Part

Three pounds of flour costs $2.50. How much does 9 pounds costs?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #81 : Whole And Part

Each day Gillian crosses the bridge, she has to pay a $6.50 toll. How much does she spend on tolls in one week?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #82 : Whole And Part

Sebastian eats 2 peanut butter and jelly sandwiches everyday of the week. How many peanut butter and jelly sandwiches does Sebastian eat per week?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

Answer: Sebastian eats 14 peanut butter and jelly sandwiches per week.

Learning Tools by Varsity Tutors