GED Math : Decimals and Fractions

Study concepts, example questions & explanations for GED Math

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

Example Question #62 : Numbers And Operations

Express as a unit rate: $60.75 for 15 gallons of gasoline.

Do not use a calculator.

Possible Answers:

$4.15 per gallon

$4.50 per gallon.

$4.05 per gallon

$4.35 per gallon

Correct answer:

$4.05 per gallon

Explanation:

Divide:

Division

The unit rate is $4.05 per gallon.

Example Question #22 : Decimals And Fractions

Menu

Above is the menu at a coffee shop.

Quincy has a coupon which he can use to get either a free butter croissant with the purchase of a large drink or one dollar off a butter croissant with the purchase of a small drink. The coupon says "limit one per coupon".

Quincy orders one large espresso, one small cafe latte, and two butter croissants. Disregarding tax, how much will he spend?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Quincy will get one of the butter croissants for free, since he is also purchasing a large drink. He will pay for one large espresso, one small cafe latte, and one butter croissant. The total of their prices is:

 

Example Question #71 : Ged Math

Numberline_1

Refer to the above number line. What point most likely represents the reciprocal of 2.7?

Do not use a calculator.

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

2.7, expressed as a fraction, is equal to . Switch the numerator and the denominator to obtain the reciprocal - this number is . To find a decimal approximation, we divide the numerator by the denominator:

Division

The number, therefore, falls between 0.3 and 0.4, making the correct choice .

Example Question #21 : Decimals And Fractions

Menu

Above is the menu for a coffee shop; there is no sales tax charged on purchases.

David orders a large iced coffee, two large espressos, a small cafe latte, and four butter croissants. He hands the cashier two twenty-dollar bills. How much will he get back in change?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Dave will spend $3.49 for the large iced coffee, $3.29 for each of the two large espressos, $3.09 for the cafe latte, and $2.29 for each of the butter croissants.

This is a total of:

Dave gives the cashier $40 and therefore gets back .

 

 

Example Question #73 : Ged Math

Evaluate. 

Do not use a calculator.

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

 can best be subtracted vertically.

 

     

 

Subtract the integers and the fractions separately:

Example Question #26 : Decimals And Fractions

Evaluate:

Do not use a calculator.

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Add vertically, aligning the decimal points:

Example Question #22 : Decimals And Fractions

Menu

Above is the menu at a coffee shop.

Jimi, Noel, and Mitch each have a coupon that entitles the bearer to either one free butter croissant with the purchase of a large drink or one dollar off the price of a butter croissant with the purchase of a small drink. Each coupon says "limit one".

Jimi purchases one large cafe latte and one butter croissant; Noel purchases one small iced coffee and one butter croissant; Mitch purchases two butter croissants. Order the three from least amount spent to most.

Possible Answers:

Jimi, Mitch, Noel

Noel, Jimi, Mitch

Jimi, Noel, Mitch

Noel, Mitch, Jimi

Correct answer:

Noel, Jimi, Mitch

Explanation:

Jimi purchases a large drink, so he gets his butter croissant free. Therefore, he pays only for the large cafe latte. He spends $3.99.

Noel purchases a small drink, so he gets a $1 discount on his butter croissant. He spends $2.49 for the small iced coffee and $1.29 for the butter croissant - a total of .

Mitch does not buy any coffee so he will not use his coupon; he will pay for the two croissants. he will spend .

The three men, in ascending order by amount spent, are Noel, Jimi, and Mitch.

Example Question #28 : Decimals And Fractions

Without a calculator, raise 0.4 to the third power.

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

 

First, multiply without regard to the decimal point:

 

Since the three factors have a total of three digits to the right of their decimal points, position the decimal point in the result so that three digits are at its right. This makes the result

.

Example Question #75 : Ged Math

Menu

Above is the menu at a coffee shop. The shop is on a military base and does not charge sales tax.

Zola purchases three butter croissants and three cans of cola. She hands the cashier a $20 bill and gets $10.73 back in change. How much does one can of cola cost?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Zola gets $10.73 in change for a $20 bill, so the price of her food and beverages is

.

She bought three butter croissants, which cost her

.

Subtract this from $9.27 to get the amount she spent on the cola.

She bought three cans for $2.40, so each can cost

.

Example Question #76 : Ged Math

Of these four numbers, which is the greatest?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

All four numbers are negative, so the greatest of the four will be the one with the least absolute value - that is, the one which is the least when the negative symbol is removed. Therefore, we can solve this by finding the greatest number of the set 

.

This can be done by going from left to right and examining the digits. We see that 

,

so, since the least positive number has the greatest opposite, the greatest of the original numbers is .

Learning Tools by Varsity Tutors