Test: High School Chemistry

1.

Silver costs $37.05 per gram. A jeweller wants to buy four samples weighing 3.587g, 10.01g, 0.03g, and 7.1g. What is the total cost?

Report the answer using the correct number of significant figures.

1/12 questions

0%
Learning Tools by Varsity Tutors