Create an account to track your scores
and create your own practice tests:
Test: High School Chemistry
1. | Silver costs $37.05 per gram. A jeweller wants to buy four samples weighing 3.587g, 10.01g, 0.03g, and 7.1g. What is the total cost? Report the answer using the correct number of significant figures. |
Popular Subjects
SSAT Tutors in Denver, GRE Tutors in San Francisco-Bay Area, MCAT Tutors in Boston, French Tutors in Denver, GRE Tutors in Atlanta, SAT Tutors in Houston, Spanish Tutors in Phoenix, Computer Science Tutors in San Diego, English Tutors in Houston, French Tutors in Washington DC
Popular Courses & Classes
GRE Courses & Classes in Los Angeles, LSAT Courses & Classes in San Francisco-Bay Area, GRE Courses & Classes in Washington DC, Spanish Courses & Classes in Washington DC, ISEE Courses & Classes in San Diego, SSAT Courses & Classes in Atlanta, GMAT Courses & Classes in Boston, SSAT Courses & Classes in Denver, GMAT Courses & Classes in Phoenix, ISEE Courses & Classes in Miami
Popular Test Prep
ISEE Test Prep in Chicago, SAT Test Prep in Boston, SSAT Test Prep in Philadelphia, SAT Test Prep in Washington DC, GMAT Test Prep in Los Angeles, GRE Test Prep in Los Angeles, MCAT Test Prep in Dallas Fort Worth, ACT Test Prep in Atlanta, GMAT Test Prep in San Francisco-Bay Area, SSAT Test Prep in Denver
