Test: SAT Math

1.

Sally spent $5.75 on pens and pencils for school. Each pencil cost 25 cents, and each pen cost 50 cents. If the number of pens Sally bought is one more than the number of pencils she bought, how many pencils and pens did she buy altogether?

 

1/40 questions

0%

Access results and powerful study features!

Take 15 seconds to create an account.
Start now! Create your free account and get access to features like:
  • Full length diagnostic tests
  • Invite your friends
  • Access hundreds of practice tests
  • Monitor your progress over time
  • Manage your tests and results
  • Monitor the progress of your class & students
By clicking Create Account you agree that you are at least 13 years old and you agree to the Varsity Tutors LLC Terms of Use and Privacy Policy.
Learning Tools by Varsity Tutors