Test: PSAT Math

Solve the following story problem:

1.

Jack and Aaron go to the sporting goods store. Jack buys a glove for  and  wiffle bats for  each. Jack has  left over. Aaron spends all his money on  hats for  each and  jerseys. Aaron started with  more than Jack. How much does one jersey cost?

1/4 questions

0%

Access results and powerful study features!

Take 15 seconds to create an account.
Start now! Create your free account and get access to features like:
  • Full length diagnostic tests
  • Invite your friends
  • Access hundreds of practice tests
  • Monitor your progress over time
  • Manage your tests and results
  • Monitor the progress of your class & students
By clicking Create Account you agree that you are at least 13 years old and you agree to the Varsity Tutors LLC Terms of Use and Privacy Policy.
Learning Tools by Varsity Tutors