Create an account to track your scores
and create your own practice tests:
Test: SAT Math
1. | Two pizzas are made to the same dimensions. The only difference is that Pizza 1 is cut into pieces at 30° angles and Pizza 2 is cut at 45° angles. They are sold by the piece, the first for $1.95 per slice and the second for $2.25 per slice. What is the difference in total revenue between Pizza 2 and Pizza 1? |
$5.40
–$5.40
$0
–$2.70
$2.70
SAT Math Tutors in Top Cities:
Atlanta SAT Math Tutors, Austin SAT Math Tutors, Boston SAT Math Tutors, Chicago SAT Math Tutors, Dallas Fort Worth SAT Math Tutors, Denver SAT Math Tutors, Houston SAT Math Tutors, Kansas City SAT Math Tutors, Los Angeles SAT Math Tutors, Miami SAT Math Tutors, New York City SAT Math Tutors, Philadelphia SAT Math Tutors, Phoenix SAT Math Tutors, San Diego SAT Math Tutors, San Francisco-Bay Area SAT Math Tutors, Seattle SAT Math Tutors, St. Louis SAT Math Tutors, Tucson SAT Math Tutors, Washington DC SAT Math Tutors
Popular Courses & Classes
GRE Courses & Classes in Philadelphia, MCAT Courses & Classes in Dallas Fort Worth, GMAT Courses & Classes in Seattle, ISEE Courses & Classes in Chicago, SSAT Courses & Classes in Atlanta, SAT Courses & Classes in Atlanta, ACT Courses & Classes in San Francisco-Bay Area, GRE Courses & Classes in Los Angeles, SAT Courses & Classes in New York City, ACT Courses & Classes in Dallas Fort Worth
Popular Test Prep
SSAT Test Prep in Los Angeles, SSAT Test Prep in Seattle, LSAT Test Prep in Phoenix, ISEE Test Prep in Atlanta, GRE Test Prep in Dallas Fort Worth, GMAT Test Prep in Denver, MCAT Test Prep in Los Angeles, GRE Test Prep in San Diego, ISEE Test Prep in Chicago, MCAT Test Prep in Houston
