Test: SAT Math

1.

Aluminum is sold to a soup manufacturer at a rate of $0.0015 per square inch. The cans are made so that the ends perfectly fit on the cylindrical body of the can. It costs $0.00125 to attach the ends to the can. The outer label (not covering the top / bottom) costs $0.0001 per in2 to print and stick to the can. The label must be 2 inches longer than circumference of the can. Ignoring any potential waste, what is the manufacturing cost (to the nearest cent) for a can with a radius of 5 inches and a height of 12 inches?

$0.91

$0.77

$0.57

$0.45

$0.84

1/6 questions

0%

Access results and powerful study features!

Take 15 seconds to create an account.
Start now! Create your free account and get access to features like:
  • Full length diagnostic tests
  • Invite your friends
  • Access hundreds of practice tests
  • Monitor your progress over time
  • Manage your tests and results
  • Monitor the progress of your class & students
By clicking Create Account you agree that you are at least 13 years old and you agree to the Varsity Tutors LLC Terms of Use and Privacy Policy.
Learning Tools by Varsity Tutors