Create an account to track your scores
and create your own practice tests:
Test: ACT Math
1. | You are shopping for produce that is on sale. Oranges are 20% off and apples are 15% off. If The regular price of oranges are 3 for $1.00 and the regular price of apples is 3 for $2.00. If you buy 3 oranges and 6 apples, how much will it cost? |
$0.80
$4.20
$3.40
$4.00
$5.00
Neel
Certified Tutor
Certified Tutor
Gujarat Technological University, Bachelor, Mechanical Engineering. University of Waterloo, Master's/Graduate, Data Analytics.
ACT Math Tutors in Top Cities:
Atlanta ACT Math Tutors, Austin ACT Math Tutors, Boston ACT Math Tutors, Chicago ACT Math Tutors, Dallas Fort Worth ACT Math Tutors, Denver ACT Math Tutors, Houston ACT Math Tutors, Kansas City ACT Math Tutors, Los Angeles ACT Math Tutors, Miami ACT Math Tutors, New York City ACT Math Tutors, Philadelphia ACT Math Tutors, Phoenix ACT Math Tutors, San Diego ACT Math Tutors, San Francisco-Bay Area ACT Math Tutors, Seattle ACT Math Tutors, St. Louis ACT Math Tutors, Tucson ACT Math Tutors, Washington DC ACT Math Tutors
Popular Courses & Classes
MCAT Courses & Classes in San Diego, SAT Courses & Classes in Houston, SSAT Courses & Classes in Atlanta, ISEE Courses & Classes in Seattle, GMAT Courses & Classes in Boston, MCAT Courses & Classes in San Francisco-Bay Area, GRE Courses & Classes in Miami, Spanish Courses & Classes in Houston, SAT Courses & Classes in San Francisco-Bay Area, GRE Courses & Classes in Phoenix
Popular Test Prep
ACT Test Prep in Dallas Fort Worth, SAT Test Prep in Seattle, GMAT Test Prep in Los Angeles, SAT Test Prep in Dallas Fort Worth, GRE Test Prep in Houston, ACT Test Prep in San Diego, GMAT Test Prep in San Francisco-Bay Area, GRE Test Prep in Seattle, ISEE Test Prep in Seattle, LSAT Test Prep in San Diego
