0%
0 / 3 answered
Inventory Costing Methods Practice Test
•3 QuestionsQuestion
1 / 3
Q1
A company buys 100 units of inventory for $20 each. Later, 90 of these units are sold on credit for $50 each. The company then buys an additional 40 units but the cost has risen to $22 each. The company sells a final 30 units for $55 each. The company uses a moving average system for calculating its cost of goods sold. What should be reported as the cost of the 120 units sold during the year?
A company buys 100 units of inventory for $20 each. Later, 90 of these units are sold on credit for $50 each. The company then buys an additional 40 units but the cost has risen to $22 each. The company sells a final 30 units for $55 each. The company uses a moving average system for calculating its cost of goods sold. What should be reported as the cost of the 120 units sold during the year?