0%
0 / 4 answered
Translating Words to Linear Equations Practice Test
•4 QuestionsQuestion
1 / 4
Q1
Solve the following story problem:
Jack and Aaron go to the sporting goods store. Jack buys a glove for
and
wiffle bats for
each. Jack has
left over. Aaron spends all his money on
hats for
each and
jerseys. Aaron started with
more than Jack. How much does one jersey cost?
Solve the following story problem:
Jack and Aaron go to the sporting goods store. Jack buys a glove for and
wiffle bats for
each. Jack has
left over. Aaron spends all his money on
hats for
each and
jerseys. Aaron started with
more than Jack. How much does one jersey cost?