How to find the answer from a table

Help Questions

ISEE Lower Level Quantitative Reasoning › How to find the answer from a table

Questions 1 - 4
1

Use the table to determine how much one cupcake would cost.

11

Explanation

We can determine the relationship between the values by creating a ratio of number of cupcakes to cost:

Where represents the cost of 1 cupcake.

We can now solve for :

The cost of one cupcake is then $0.85

2

Use the table to determine how much one cupcake would cost.

11

Explanation

We can determine the relationship between the values by creating a ratio of number of cupcakes to cost:

Where represents the cost of 1 cupcake.

We can now solve for :

The cost of one cupcake is then

3

The following table consists of the test grades from students. Use the table to determine how many students received a on the test.

12

Explanation

We were told the grades are from students. The most direct way to solve this problem is to add the numbers of students listed so far:

We know there is a total of students so we can set up the equation:

which leaves us with .

So the missing value is eight.

4

Use the following table to determine the cost of purchasing two books.

10

Explanation

The relationship between the values is ,

where represents the cost of purchased books and represents the number of books purchased.

Once we realize this, we can determine how much purchasing two books would cost:

Return to subject