How to find rate

Help Questions

SSAT Upper Level Quantitative › How to find rate

Questions 1 - 10
1

Julie can read pages in minutes. How long, in minutes, would it take Julie to read a book that had pages?

Explanation

First, figure out how long it takes Julie to read 1 page.

It takes Julie minutes to read one page. Now, multiply this by the number of pages she needs to read to find out how long it will take her.

It will take Julie minutes to read pages.

2

It costs to buy markers. How much would it cost to buy markers?

Explanation

First, find the cost per marker.

Now, multiply this cost per marker by , the number of markers we want.

3

On a map, . If two cities are apart on the map, how many miles apart are they in reality?

Explanation

Set up the following proportion:

,

where is the number of miles the cities are apart.

Now, solve for .

The two cities are miles apart.

4

A dentist charges per hour for the first three hours of an appointment. Any amount of time greater than three hours is charged at per hour. If a patient had a hour long appointment, how much would this appointment cost?

Explanation

Use the dentist's rate to find how much the first three hours of the appointment will cost.

Next, use the dentist's second rate to find out how much the last five hours of the appointment will cost.

Now, add these values together to get the cost of the entire appointment.

5

If Billy can drink cans of soda in days, how many cans of soda can he drink in days?

Explanation

First, find how many cans of soda Billy can drink in 1 day.

Since, he can drink cans in day, then the following equation will tell us how many cans he drinks in days.

6

A gallon tank of water is leaking gallons every minutes. After how many hours will the tank be empty?

Explanation

Set up the following proportion:

,

where is the number of hours it'll take to empty gallons.

Now solve for .

7

A factory can make tents in minutes. At this rate, how long, in minutes, would it take the factory to make tents?

Explanation

First, find out how long it takes the factory to produce tent.

Since it takes the factory minutes to make tent, multiply this number by to find how long it takes to make tents.

It will take the factory minutes to make tents.

8

If it takes Dennis minutes to paint walls, how many minutes does it take him to paint wall?

Explanation

Divide the time it take Dennis to paint walls by the number of walls he painted to find how long it will take him to paint one wall.

It will take Dennis minutes to paint one wall.

9

An arcade charges players to play on the machine for minutes. How much money would it cost a player if she wanted to play for an hour?

Explanation

First, find out how much money it costs to play for one minute.

Now, multiply this amount by the number of minutes in an hour to find how much it will cost for the player to play for one hour.

It will cost her to play for one hour.

10

Joanna can finish math problems in minutes. How many minutes would it take her to finish math problems?

Explanation

First, find out how long it will take her to finish math problem.

Since it takes Joanna minutes to finish one problem, multiply this number by the amount of questions she needs to do.

It will take her minutes to finish questions.

Page 1 of 2
Return to subject