Card 0 of 270
Use the following table to determine the cost of purchasing two books.
The relationship between the values is ,
where represents the cost of purchased books and
represents the number of books purchased.
Once we realize this, we can determine how much purchasing two books would cost:
Compare your answer with the correct one above
Use the table to determine how much one cupcake would cost.
We can determine the relationship between the values by creating a ratio of number of cupcakes to cost:
Where represents the cost of 1 cupcake.
We can now solve for :
The cost of one cupcake is then $0.85
Compare your answer with the correct one above
The following table consists of the test grades from students. Use the table to determine how many students received a
on the test.
We were told the grades are from students. The most direct way to solve this problem is to add the numbers of students listed so far:
We know there is a total of students so we can set up the equation:
which leaves us with
.
So the missing value is eight.
Compare your answer with the correct one above
Use the table to determine how much one cupcake would cost.
We can determine the relationship between the values by creating a ratio of number of cupcakes to cost:
Where represents the cost of 1 cupcake.
We can now solve for :
The cost of one cupcake is then
Compare your answer with the correct one above
Grocery Item | Price per Unit | Number of Units Needed | Total Amount |
---|---|---|---|
Apples | $0.99 per pound | 5 | x |
Pie crust | $2.49 per package | 2 | $4.98 |
Butter | $3.29 for 2 sticks | 2 | $6.58 |
Use the table to solve. Luke went to the store to buy several items to make apple pie. How much will 5 pounds of apples cost him?
According to the table, each pound of apples costs 99 cents. He needs 5 pounds.
We can find the total cost by multiplying the cost per pound and the total number of pounds.
We can also find the answer by adding the cost of five individual pounds of apples.
Compare your answer with the correct one above
Grocery Item | Price per Unit | Number of Units Needed | Total Amount |
---|---|---|---|
Apples | $0.99 per pound | 5 | x |
Pie crust | $2.49 per package | 2 | $4.98 |
Butter | $3.29 for 2 sticks | 2 | $6.58 |
Use the table to solve. If Luke needed to buy 2 more sticks of butter, for a total of 6 sticks of butter, how much money would he need to bring to the store to buy all the items? Round to the nearest dollar.
To buy all the items listed, he will need the sum of all the costs.
For apples, the cost is $0.99 per pound and he needs 5 pounds.
The apples will cost $4.95.
The total amount for the pie crusts is $4.98 in the table.
For butter, we need to find the cost of 6 sticks. In the table, 2 sticks of butter cost $3.29. Six sticks will cost three times as much.
The butter will cost $9.87.
Now, we need to add all the costs together.
When you add these items up, you get $19.80. Then, round to the nearest whole dollar. We need to round up, giving us $20.
Luke will need to bring $20 to buy all the items he needs for the apple pies.
Compare your answer with the correct one above
On 9 tests, Jeff scores 97, 91, 100, 85, 95, 87, 90, 98, and 84. What is the median of his test scores?
The median is the number that is in the middle when all of the elements are arranged in order from low to high:
84 85 87 90 91 95 97 98 100
(Note: remember that if there are an even number of elements, you average the two that are in the middle).
Compare your answer with the correct one above
3 students scored in the range, and 9 students scored in the
range. To find the number of students who received an A, we need to add the number of students in each group.
Compare your answer with the correct one above
Two teams—one with three boys, one with three girls—are competing to sell the most magazine subscriptions. Below is the table listing the number of subscriptions each student has sold so far.
The boys' team:
The girls' team:
Which of the following is true right now?
The girls have sold subscriptions; the boys have sold
subscriptions. The girls are leading by 2.
Compare your answer with the correct one above
Three teams, each with three Girl Scouts, are competing to sell the most boxes of cookies. Below is the table listing the number of boxes each girl has sold so far.
Badger Team:
Bear Team:
Cougar Team:
From most boxes sold to fewest boxes sold, order the three teams of Girl Scouts.
Add the numbers of boxes of cookies sold:
Badger Team:
Bear Team:
Cougar Team:
The rank, from most boxes sold to least: Badger Team, Cougar Team, Bear Team
Compare your answer with the correct one above
Which city has the greatest range of the number of cats and dogs?
Cats are represented by the blue bar, and dogs are represented by the orange bar. Therefore, we're looking for the biggest difference, or range, in the heights of the two bars. This occurs in Miami.
Compare your answer with the correct one above
How many cities have more cats than dogs?
To find the cities with more cats than dogs, look at the chart and see where the blue bar (cats) is greater than the orange bar (dogs). This only happens in Duluth and Pawnee, so the answer is 2.
Compare your answer with the correct one above
Between what two days did George's speed decrease?
On February 12, George's speed was 19.4 seconds, while on February 13, it was 19.3 seconds. This is the only decrease in the chart.
Compare your answer with the correct one above
By how many seconds did George's speed increase between February 8 and February 17?
To find the increase, subtract February 8's speed from February 17's speed: 21.2 seconds - 18.2 seconds = 3 seconds
Compare your answer with the correct one above
Based on the graph, which question can be answered?
The bar chart only tells us the number of cats and dogs in each city. It doesn't tell us how many people live in each city, so nothing can be said about the number of dogs or cats per person.
Compare your answer with the correct one above
Based on the table above, which question can be answered?
The chart gives us information about George's run times in a specific period of time: February 8 through February 17. While cheetahs may be faster than humans, the chart cannot answer that; it also does not say whether cheetahs have spots, or how fast George ran on February 18.
Compare your answer with the correct one above
Bob recorded the number of red cars he saw out his office window every day. He recorded 15 more cars on Wednesday than on Friday.
According to the chart, how many real life cars does each car picture represent?
Look at the chart and count how many more car pictures there are on Wednesday than on Friday: three red car pictures.
Divide the actual difference in the number of cars by the difference in the number of car pictures in the table: 15 3 = 5, which is the correct answer.
Compare your answer with the correct one above
x | y |
---|---|
0 | 2 |
1 | 8 |
2 | 14 |
Use the table above to find the slope of the relationship.
To find slope, you must use two points and plug them into the slope formula . If you use the first two points, the
-values are
and
and the
-values are
and
. The final answer is
or
which equals
.
Compare your answer with the correct one above
x | y |
---|---|
1 | 4 |
2 | 7 |
3 | 10 |
4 | 13 |
5 | 16 |
Looking at the provided table what is the value when
?
The table provides matching values for coordinates.
To find the answer, you look up when and then see the provided
value which is
.
x | y |
---|---|
1 | 4 |
2 | 7 |
3 | 10 |
4 | 13 |
5 | 16 |
Compare your answer with the correct one above
Use the following table to answer the question.
Which student has the most books?
When looking at the following table
We can see the first column is a list of students. The second column is a list of numbers of books. So, we can see the names of each student. Next to each name, is a number. This number is the number of books that student has.
So, if we are trying to find the student with the most books, we will first locate the largest number. That number is 5. Now, we will see which name is written next to that number. We see that it is Emma.
Therefore, Emma has the most books.
Compare your answer with the correct one above