SSAT Upper Level Math : How to find rate

Study concepts, example questions & explanations for SSAT Upper Level Math

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

← Previous 1

Example Question #16 : Proportion / Ratio / Rate

A factory can make  tents in  minutes. At this rate, how long, in minutes, would it take the factory to make  tents?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First, find out how long it takes the factory to produce  tent.

Since it takes the factory  minutes to make  tent, multiply this number by  to find how long it takes to make  tents.

It will take the factory  minutes to make  tents.

Example Question #1 : How To Find Rate

If Billy can drink  cans of soda in  days, how many cans of soda can he drink in  days?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First, find how many cans of soda Billy can drink in 1 day.

Since, he can drink  cans in  day, then the following equation will tell us how many cans he drinks in  days.

Example Question #18 : Proportion / Ratio / Rate

It costs  to buy  markers. How much would it cost to buy  markers?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First, find the cost per marker.

Now, multiply this cost per marker by , the number of markers we want.

Example Question #19 : Proportion / Ratio / Rate

 gallon tank of water is leaking  gallons every  minutes. After how many hours will the tank be empty?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Set up the following proportion:

,

where  is the number of hours it'll take to empty  gallons.

Now solve for .

Example Question #2 : How To Find Rate

Julie can read  pages in  minutes. How long, in minutes, would it take Julie to read a book that had  pages?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First, figure out how long it takes Julie to read 1 page.

It takes Julie  minutes to read one page. Now, multiply this by the number of pages she needs to read to find out how long it will take her.

It will take Julie  minutes to read  pages.

Example Question #21 : Fractions

If it takes Dennis  minutes to paint  walls, how many minutes does it take him to paint  wall?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide the time it take Dennis to paint  walls by the number of walls he painted to find how long it will take him to paint one wall.

It will take Dennis  minutes to paint one wall.

Example Question #3 : How To Find Rate

An arcade charges players  to play on the machine for  minutes. How much money would it cost a player if she wanted to play for an hour?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First, find out how much money it costs to play for one minute.

Now, multiply this amount by the number of minutes in an hour to find how much it will cost for the player to play for one hour.

It will cost her  to play for one hour.

Example Question #23 : Fractions

If a doctor charges  per hour for her services, how much would it cost to hire this doctor for  minutes?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First, convert the minutes to hours.

Since  minutes is  hours, multiply this by the doctor's hourly rate to find how much it will cost to hire this doctor for  minutes.

Example Question #24 : Fractions

A dentist charges  per hour for the first three hours of an appointment. Any amount of time greater than three hours is charged at  per hour. If a patient had a  hour long appointment, how much would this appointment cost?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Use the dentist's rate to find how much the first three hours of the appointment will cost.

Next, use the dentist's second rate to find out how much the last five hours of the appointment will cost.

Now, add these values together to get the cost of the entire appointment.

Example Question #25 : Fractions

On a map, . If two cities are  apart on the map, how many miles apart are they in reality?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Set up the following proportion:

,

where  is the number of miles the cities are apart.

Now, solve for .

The two cities are  miles apart.

← Previous 1
Learning Tools by Varsity Tutors

Incompatible Browser

Please upgrade or download one of the following browsers to use Instant Tutoring: