MAP 7th Grade Math : Operations and Algebraic Thinking

Study concepts, example questions & explanations for MAP 7th Grade Math

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

Example Question #1 : Operations And Algebraic Thinking

Elizabeth is going to buy concert tickets. The concert tickets costs  plus a  sales tax. What is the total price that Elizabeth will pay for her concert tickets? 

 

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

We know that Elizabeth is going to pay  of the  concert because that is the total cost. Plus, she is going to pay  of the  because that is the sales tax. 

First, we need to convert our percentages into decimals in order to multiply. 

Next, we can write a numeric expression and solve:

Example Question #2 : Operations And Algebraic Thinking

Billy makes  a week in allowance plus  for each lawn that he mows. This week Billy wants to make over . Select the inequality for the number of lawns he needs to mow.

 

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

We know that Billy needs to make more than  between his allowance and the lawns that he mows. This means our inequality should include 

Also, since Billy will make  per lawn, that means we need to multiply  by the number of lawns he needs to mow, :

So far we have the following:

Next, we know that he makes  each week, on top of what he makes mowing each law.

This means we need to add the  to the 

When we put all of these pieces together, we will get the following inequality:

Example Question #3 : Operations And Algebraic Thinking

Hannah loves to shop. She can shop in  of the mall in  of an hour. If she continues at this rate, how much of the mall can she shop per hour?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have the portion of the mall, , divided by hours, :

Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve. 

Therefore:

Hannah can shop in  of the mall per hour. 

Learning Tools by Varsity Tutors

Incompatible Browser

Please upgrade or download one of the following browsers to use Instant Tutoring: