ISEE Middle Level Math : How to find the part from the whole

Study concepts, example questions & explanations for ISEE Middle Level Math

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

← Previous 1 3 4 5 6 7

Example Question #1 : How To Find The Part From The Whole

Alice received $2.40 for her weekly allowance. If her favorite snacks cost 60¢ each, how many snacks can Alice buy this week?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

To solve:

Divide the total amount of Alice's allowance ($2.40) by the price for each snack ($ .60)

Alice would be able to buy 4 snacks.

Example Question #2 : How To Find The Part From The Whole

Steve ate 20% of his pie on Monday.  On Tuesday Steve ate 50% of the left-over pie.  What percent of the pie is left?

Possible Answers:

30%

40%

60%

10%

20%

Correct answer:

40%

Explanation:

On Tuesday, Steve ate 50% (half) of the 80%, which is 40%.  Steve has eaten 20% on Monday and 40% on Tuesday, so there is 40% left over.

Example Question #3 : How To Find The Part From The Whole

As a swim team member, Nicolas needs to train 90 hours a month. How many hours should Nicolas train each day of the 30-day month, in order to reach his goal?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide 90 hours by 30 days in the month:

Answer: Nicolas needs to train 3 hours a day.

Example Question #4 : How To Find The Part From The Whole

Brian found a motorcycle on sale for % off. If the original price of the motorcycle is $, how much will Brian save?

Possible Answers:

$

$

$

$

$

Correct answer:

$

Explanation:

In order to find how much money Brian saved, we my first calculae % of $.  We do this by multiplying by :

Since we are looking for how much Brian saved and not how much he spent, our final answer is $.

Example Question #5 : How To Find The Part From The Whole

An eight slice pizza pie must be shared evenly among four friends. How many slices will each person get?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide:

Answer: Each person must get 2 slices.

Example Question #6 : How To Find The Part From The Whole

A teacher has sixty stickers to give out to her 15 students. How many stickers will each student receive?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide:

Answer: 4 stickers. 

Example Question #7 : How To Find The Part From The Whole

Sixteen balloons are to be shared evenly among four children. How many balloons will each child get?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide:

balloons

 

Example Question #8 : How To Find The Part From The Whole

Seventy people need to make five equal lines. How many people will be on each line?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide:

people per line

 

Example Question #51 : Numbers And Operations

Angelina goes to the grocery store. She only has $13.50 to spend. How many gallons of milk can she buy if each costs $4.50?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide:

Answer: She can buy 3 gallons of milk.

 

Example Question #52 : Numbers And Operations

Diana sold seven of her collectable dolls and made $350.00. How much was each doll sold for?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Divide:

Answer: Each doll was sold for $50.00.

← Previous 1 3 4 5 6 7
Learning Tools by Varsity Tutors

Incompatible Browser

Please upgrade or download one of the following browsers to use Instant Tutoring: