ACT Math : How to find rate

Study concepts, example questions & explanations for ACT Math

varsity tutors app store varsity tutors android store varsity tutors amazon store varsity tutors ibooks store

Example Questions

← Previous 1

Example Question #11 : Proportion / Ratio / Rate

Sam can paint a house in three days while Dan can finish painting one in two days.  How long would it take to paint two houses if they worked together?

Possible Answers:

1.0 day

1.2 days

2.4 days

0.8 days

None of the answers are correct

Correct answer:

2.4 days

Explanation:

In general for work problems:  W1 + W2 = 1 where Work = Rate x Time

Note, 1 represents the completed job assignment.

For example, W1 is the rate that the first person would finish the job multiplied by the time it would take two or more people to finish the job completely.

1/3x + 1/2x = 1 where x is the time it would take for both people to complete the job.

Find a common denominator to add the fractions, then solve for x.

x = 1.2 days for one house, but the questions asks about two houses, so the correct answer is 2.4 days.

Example Question #12 : Proportion / Ratio / Rate

A farmer has a piece of property that is 10,000 feet by 40,000 feet.  His annual property taxes are paid at a rate of $3.50 per acre.  If one acre = 43,560 ft2, how much will the farmer pay in taxes this year?  Round to the nearest dollar.

Possible Answers:

$3,214

$32,140

$31,500

$3,500

$35,000

Correct answer:

$32,140

Explanation:

Property area = 10,000 ft x 40,000 ft = 400,000,000 ft2

Acreage = 400,000,000 ft2 / 43,560 ft2 per acre = 9,183 acres

Taxes = $3.50 per acre x 9,183 acres = $32,140

Example Question #13 : Proportion / Ratio / Rate

Hannah can travel to her destination in one of two ways: she can drive due north for 36 miles, then due west for 44 miles, traveling an average of 65 miles per hour. Or she can drive directly to the destination, heading northwest, traveling an average of 40 miles per hour.  What is the difference, to the nearest minute, between the two routes?

Possible Answers:

24 minutes

16 minutes

12 minutes

20 minutes

11 minutes

Correct answer:

11 minutes

Explanation:

 

Remember that distance = rate x time

For the first route, we can set up an equation where the total distance (36 + 44) equals the rate (65 mph) multiplied by the time:

36 +44 = 65t

80 = 65t

t = 80/65 = 1.23 hrs = 1 hr, 14 min

 

To find the time taken for the second route, we first figure out the distance traveled by using the Pythagorean Theorem.

We know that the "legs" of the right triangle are 44 and 36, where the hypotenuse is the straightline distance (northwest), directly to the destination:

a2+b2=c2                                                                                                       

442+362=c2                                                                              

3232=c2                                                                                     

c=56.85

 

56.85=40t

56.85/40=t

t=1.42 hrs=1 hr, 25 min                                                         

1 hr. 25 min. – 1 hr. 14 min. = 11 min.

Example Question #1451 : Act Math

A motorcycle on a full tank of gas travels 478 miles. If a full tank of gas is 12 gallons, and gas costs $4.25 per gallon, what is the approximate miles per gallon rating of the motorcycle, and how much will a full tank of gas cost?

 

Possible Answers:

112.5, $48.75

39.8, $51.00

112.5, $51.00

39.8, $48.75

Correct answer:

39.8, $51.00

Explanation:

To calculate miles per gallon of gas, we take the 478 miles the motorcycle travels and divide it by the amount of gallons in a full tank of gas, 12 gallons.  478/12 = 39.83, or 39.8 when rounded to the tenths place

For the price, we take the 12 gallons and multiply it by the amount that one gallon costs, $4.25.  (12)(4.25) = 51

 

 

Example Question #1452 : Act Math

A car averages 31 miles per gallon. Currently, gas costs $3.69 per gallon. About how much would it cost in gas for this car to travel 3,149 miles?

 

Possible Answers:

$374.83

$853.38

$273.52

$101.58

Correct answer:

$374.83

Explanation:

First we determine how many gallons it will take to travel 3,149 miles with this particular car: 3,149/31=101.58 gallons. The cost of gas per gallon= $3.69, therefore 101.58x$3.69= $374.83.

 

 

Example Question #3 : How To Find Rate

A motorcycle averages 47 miles per gallon. If gas costs $4.13 per gallon, how much gas money is needed for a 1,457 mile road trip?

Possible Answers:

$128.03

$356.06

Not enough information given

$570.50

$235.25

Correct answer:

$128.03

Explanation:

We divide 1,457 miles by 47 miles per gallon to find that 31 gallons of gas are needed for the road trip.

We then multiply the gallons of gas by the cost per gallon to find: 

31 x 4.13 = 128.03

Example Question #1 : How To Find Rate

If a car averages 32 miles per hour, how far will it go in 20 minutes (rounded to the nearest tenth of a mile)?

Possible Answers:

10.6 miles

10.0 miles

12.3 miles

10.7 miles

32.0 miles

Correct answer:

10.7 miles

Explanation:

First, we need to convert the 1 hour into minutes in order to keep consistent with units -- so, the car averages 32 miles per 60 minutes.  Then, a ratio can be set up to solve this: 32 mi / 60 min = x mi / 20 min. Cross multiplying and dividing, we get x = 10.667 miles.  Rounding to the nearest tenth, this becomes 10.7 miles. 

Example Question #1454 : Act Math

A new car can travel an average of 63 miles per gallon of gasoline. Gasoline costs $5.05 per gallon. How much would it cost to travel 6,363 miles in this car?

Possible Answers:

$510.05

$405.05

$101

$505

$510

Correct answer:

$510.05

Explanation:

First, find the total amount of gas necessary for the trip. 6363/63 = 101 gallons (easy to see as 63 * 100 = 6300 + 1 * 63 = 6363). Then multiply the number of gallons by the price per gallon of gasoline, 5.05 * 101 = $510.05 and is your answer (again, easy to see when 5.05 * 100 + 1 * 5.05).

Example Question #6 : How To Find Rate

If Denise drives at a constant rate of 65 mph for 15 hours, how far will she drive in miles? 

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Remember that distance/time=rate, so then:

x/15 = 65

x = 65 * 15

x = 975 miles

Example Question #73 : Fractions

Joe and Jake canoed down stream in 30 minutes and then up stream in 60 minutes.  How fast were they paddling if the river current is 3 mph?

Possible Answers:

None of the answers are correct

7 mph

9 mph

5 mph

3 mph

Correct answer:

9 mph

Explanation:

The general equation is distance = rate x time.  In addition, the distance upstream is the same as the distance downstream.  So, rup x tup = rdown x tdown.  Be sure to convert minutes to hours because the rate is given in mph (miles per hour).

Therefore, (r + 3)(1/2) = (r – 3)(1) and solve for r.

Note, r + 3 is the downstream rate and r – 3 is the upstream rate

← Previous 1
Learning Tools by Varsity Tutors

Incompatible Browser

Please upgrade or download one of the following browsers to use Instant Tutoring: